Za ostry, palący smak papryczek chilli odpowiedzialny jest związek chemiczny o nazwie kapsaicyna. Związek ten, łącząc się z receptorami obecnymi na powierzchni komórek błony śluzowej jamy ustnej, wyzwala szereg impulsów nerwowych, które docierając do mózgu wywołują uczucie ciepła i bólu. To rozgrzewające działanie kapsaicyny znalazło zastosowanie w medycynie, gdzie związek ten stanowi składnik miejscowych środków rozgrzewających stawy i mięśnie. Niektóre badania sugerują natomiast, że kapsaicyna może przyczyniać się do rozwoju nowotworów. Jednak, jak wykazują najnowsze doniesienia naukowców, to potencjalne pronowotworowe działanie kapsaicyny można w łatwy sposób zniwelować. Badania przeprowadzone na myszach dowodzą, że 6-ginerol, odpowiedzialny za cierpki smak imbiru, może przeciwdziałać szkodliwym właściwościom kapsaicyny. Co więcej, w połączeniu z kapsaicyną, 6-ginerol zdaje się wręcz obniżać ryzyko zachorowania na raka.

Papryczki chili, imbir i ich wpływ na zdrowie

Papryczki chilli oraz imbir są przyprawami szeroko stosowanymi na całym świecie, szczególnie jednak w kuchni azjatyckiej, stanowiąc np. jedne z głównych składników indyjskiego curry. Opinie na temat wpływu papryczek chilli na zdrowie są wśród naukowców podzielone. Niektórzy badacze są  przekonani o korzystnym wpływie chilli na organizm, jak np. naukowcy z Uniwersytetu w Nottingham, którzy odkryli, że zawarta w chilli kapsaicyna prowadzi do apoptozy komórek nowotworowych. Inne z kolei badania sugerują, że dieta bogata w kapsaicynę może być związana ze zwiększeniem prawdopodobieństwa rozwoju raka żołądka. Imbir natomiast wydaje się mieć same pozytywne właściwości: łagodzi nudności i wymioty, koi oparzenia, czy zwalcza stany zapalne stawów.

Czy ostre przyprawy mogą chronić przed nowotworami?

Naukowcy odkryli, że zarówno kapsaicyna, jak i 6-ginerol łączą się z tym samym receptorem komórkowym, odpowiedzialnym za wzrost komórek nowotworowych. To ciekawe odkrycie stanowiło wstęp do przeprowadzenia dokładniejszych badań nad wpływem omawianych związków na rozwój choroby nowotworowej. W ciągu kilku tygodni badacze karmili myszy o genetycznie uwarunkowanych skłonnościach do rozwoju raka płuc kapsaicyną, 6-ginerolem lub obu substancjami jednocześnie. W trakcie trwania badania myszy, które otrzymywały tylko kapsaicynę, zachorowały na raka płuc, podczas gdy spośród myszy karmionych 6-ginerolem, tylko u połowy z nich rozwinął się nowotwór. Co zaskakujące, tylko 20% myszy, które otrzymywały obie substancje jednocześnie zachorowało na raka płuc. To doświadczenie skłania do wyciągnięcia wniosku, że połączenie chilli z imbirem może zmniejszać ryzyko zachorowania na nowotwór.

Dlaczego mieszkańcy Indii rzadziej chorują na raka?

Dobroczynne działanie połączenia chilli oraz imbiru w zmniejszaniu częstości występowania nowotworów zdają się potwierdzać dane epidemiologiczne. Chilli oraz imbir stanowią jedne z głównych składników curry – tradycyjnej potrawy indyjskiej, od dawna znanej także na terenach Azji Południowo-Wschodniej, czy w Japonii, gdzie istnieje pod nazwą kaire raisu, co oznacza po prostu curry z ryżem. Według danych statystycznych udostępnionych przez Światową Organizację Zdrowia, w 2012 roku standaryzowany wskaźnik zachorowalności na choroby nowotworowe wynosił 229,6 dla Polski, gdzie spożycie curry jest małe oraz 94,0 dla Indii, gdzie curry stanowi jedną z głównych potraw. Współczynniki dla innych krajów wynoszą: 137,5 dla Tajlandii, 133,5 dla Indonezji i 217,1 dla Japonii. Jak wynika z przedstawionych danych, w krajach, w których spożycie curry jest większe, mniejsze jest rozpowszechnienie chorób nowotworowych.

 

Materiały źródłowe:

  • Gingerol Reverses the Cancer-Promoting Effect of Capsaicin by Increased TRPV1 Level in a Urethane-Induced Lung Carcinogenic Model

Shengnan Geng, Yaqiu Zheng, Mingjing Meng, Zhenzhen Guo, Ning Cao, Xiaofang Ma, Zhenhua Du, Jiahuan Li, Yongjian Duan, Gangjun Du

  • International Agency for Research on Cancer. World Health Organization.