Podczas gdy coraz więcej stanów legalizuje medyczną marihuanę, okazuje się, że niewiele wiemy o jej wpływie na kobietę w ciąży i jej nienarodzone dziecko. Tymczasem badania na zwierzętach ujawniają, że kannabinoidy wytwarzane w naszym organizmie odgrywają ważną rolę w jego rozwoju, dlatego THC pochodzące z konopi może zaburzać regulowane przez nie procesy. Jakie zagrożenia niesie medyczna marihuana dla kobiet ciężarnych, lub planujących dziecko?

Medyczna marihuana a ciąża

Marihuana medyczna jest legalna w coraz większej ilości krajów, a niedługo mogą do nich dołączyć kolejne (Niemcy planują legalizację na 2017r., podaje CNN). Naukowcy z Georgetown University Medical Center ostrzegają – dotąd przeprowadzono za mało badań, na temat wpływu kannabinoidów na nienarodzone dziecko i ciężarne. Kobiety w ciąży, nawet nieużywające marihuany, mogą być narażone na dym z konopi, lub nawet spożyć je w formie ciastek czy czekoladek zupełnie przez przypadek. Tymczasem badania na zwierzętach przeprowadzone w ostatnich latach, dają niepokojące wyniki. Naukowcy w swojej pracy opublikowanej na łamach BMC Pharmacology and Toxicology stwierdzają, że THC zagraża nie tylko kobietom, które już są w ciąży, ale również tym, które planują ją w najbliższym czasie.

THC magazynuje się w tkankach matki przed ciążą

THC kumuluje się w organizmie, zagrażając dziecku nawet gdy marihuana nie jest już przyjmowana – również w celach medycznych. Kannabinoidy są lipofilne – to znaczy, że magazynują się w tkance tłuszczowej oraz innych tkankach o wysokiej zawartości tłuszczów (jak mózg). Mogą się w niej znajdować nawet przez długi okres – jego ilość ulega zmniejszeniu o połowę co 8 dni. W ten sposób, tkanka tłuszczowa staje się magazynem THC, z którego może się ono uwalniać np. podczas głodzenia.We krwi mogą być wykrywane nawet po 30 dniach po ostatnim „joincie”.
THC z łatwością przenika przez łożysko, mimo iż posiada ono swoją barierę, zwaną barierą łożyskową. Stąd bez problemu przenika do krwi nienarodzonego dziecka. Ponadto, materiały dla lekarzy zapewnione przez Health Canada zaznaczają, że sforsowanie tej bariery dokonuje się znacznie łatwiej niż w przypadku bariery krew-mózg. Dlatego kobiety w wieku rozrodczym podczas leczenia medyczną marihuaną muszą stosować antykoncepcję. Gdy kobieta, która przyjmowała marihuanę zajdzie w nieplanowaną ciążę, THC może być wciąż obecne w jej organizmie – i przenikać do krwi płodu.

THC może zwiększać ryzyko wad wrodzonych

Kwas foliowy jest witaminą niezbędną dla prawidłowego rozwoju układu nerwowego płodu. Jej deficyty powodują poważne wady rozwojowe, m.in. rozszczep rdzenia kręgowego (spina bifida), i zwiększają ryzyko poronienia. Kannabinoidy zaburzają wykorzystanie tej witaminy, więc potencjalnie terapia z ich użyciem może zwiększać ryzyko wymienionych wad.

Wpływ THC na rozwój płodu

Kannabinoidy mają zdolność do hamowania rozwoju komórek nowotworowych, w tym komórek macierzystych, wpływając na szlaki sygnałów, czy czynniki wzrostu. Z takich samych komórek rozwija się płód. THC wpływa negatywnie na kluczowy dla rozwoju komórek nerwowych czynnik wzrostu – BDNF. Przegląd badań wykazuje, że zaburzenie wytwarzania lub działanie tylko tego jednego przekaźnika wiąże się z niższym IQ u dziecka, a także rozwojem autyzmu oraz zaburzeń poznawczych. Ponadto wpływają na czynnik wzrostu naczyń (VEGF), który powoduje rozwój naczyń pępowinowych, umożliwiających odżywianie płodu.

Przyszła matka i jej nienarodzone dziecko to dwoje pacjentów, o zupełnie innych potrzebach niż przeciętny „obywatel”. Wiele leków nie może byś stosowanych w ciąży, ponieważ może zwiększać ryzyko np. porodu przedwczesnego, a u płodu może powodować powstawanie wad, lub zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia poważnych chorób w przyszłości. Ostatnio pod znakiem zapytania stanęło nawet stosowanie acetaminofenu (paracetamolu), jedynego leku przeciwbólowo-przeciwgorączkowego, który, jak sądzono, bezpiecznie można przyjmować w ostatnich trzech miesiącach ciąży. W 2016r. roku naukowcy znaleźli związek między stosowaniem paracetamolu, a zaburzeniami ze spektrum autyzmu oraz hiperaktywnością (ADHD). Zalecenia dotyczące antykoncepcji obowiązują również w leczeniu za pomocą innych leków np. pochodnych retinoidów (witaminy A), które stosowane są w terapii ciężkich postaci trądziku. Naukowcy z Geortown University w pracy o przewrotnym tytule „Trawa nie zawsze jest bardziej zielona” zaznaczają jednak, że badania przeprowadzone na zwierzętach mogą tylko sugerować, jaki wpływ kannabinoidy mogą mieć na rozwijające się dziecko. Niemniej jednak – wyniki dotąd przeprowadzonych eksperymentów są dość niepokojące. Marihuana w formie ziołowej, oleju, czy ciastek to nie wszystkie drogi przyjmowania kannabinoidów, które mogą być stosowane przez kobiety w wieku rozrodczym. Wystarczy przypomnieć ostatni sukces Foria Relief – środka stosowanego dopochwowo na bóle miesiączkowe. Również i ten, jeśli THC wchłania się z niego do krwi, może być niewskazany dla kobiet planujących dziecko.


 

Masz pytania na temat zastosowania medycznej marihuany – odwiedź naszą grupę na Faceboku   https://www.facebook.com/groups/medycznyolej/

Szukasz oleju CBD z kwiatów konopi – odwiedź nasz sklep http://medycznyolej.com/


 

Źródła:

  • Georgetown University Medical Center. „With worrisome animal research, more focus needed on effects of cannabis on human development.” ScienceDaily. ScienceDaily, 30 September 2016. <www.sciencedaily.com/releases/2016/09/160930080859.htm>.
  • Joseph Friedrich, Dara Khatib, Keon Parsa, Ariana Santopietro, G. Ian Gallicano. The grass isn’t always greener: The effects of cannabis on embryological development. BMC Pharmacology and Toxicology, 2016; 17 (1) DOI: 10.1186/s40360-016-0085-6
  • Oxford University Press (OUP). „Prenatal exposure to acetaminophen may increase autism spectrum and hyperactivity symptoms in children.” ScienceDaily. ScienceDaily, 1 July 2016. <www.sciencedaily.com/releases/2016/07/160701095445.htm>.
  • http://edition.cnn.com/2016/05/04/europe/germany-medicinal-marijuana/
    http://www.hc-sc.gc.ca/dhp-mps/marihuana/med/infoprof-eng.php
  • grafika: http://herb.co/2016/07/30/cannabis-affects-pregnancy/