W naszym ostatnim artykule pisaliśmy na temat substancji/ składników żywności, które w bezpośredni lub pośredni sposób pobudzają układ endokannabinoidowy. Na czele tego zestawienia zawsze znajduje się czekolada, szczególnie gorzka czekolada o zawartości kakao na poziomie co najmniej 70%. Z kolei jedna z najchętniej kupowanych rodzajów czekolady- czekolada mleczna, zawiera przynajmniej 50% tego składnika.

Gwoli ścisłości, kakao to po prostu wstępnie wysuszone, przebrane, a następnie wyprażone i zmielone nasiona kakaowca (łac. Theobroma cacao). Głównym składnikiem tych ostatnich jest tłuszcz (masło kakaowe) usuwany przez wytłaczanie masy kakaowej oraz proszek kakaowy (kakao) bogaty w białko, węglowodany, alkaloidy: teobrominę, kofeinę oraz minerały takie jak mangan, magnez, żelazo, fosfor i potas. Kakao zawiera także trzy związki, które regulują funkcjonowanie znajdującego się w naszym organizmie układu endokannabinodowego. Należą do nich anandamid oraz dwie substancje naśladujące efekty wywołane przez ten ostatni, czyli N-oleiloetanoloaminę oraz N-linoiloetanoloaminę. Związki te mogą hamować rozkład wytwarzanych przez organizm endokannabinoidów, powodując zwiększenie ich poziomu. Warto podkreślić, że wymienione związki posiadają także własną aktywność kannabinoidową, to znaczy, że same mogą oddziaływać na układ endokannabinoidowy i tym samym regulować jego działanie. Zawartość anandamidu i jego krewniaków w czekoladzie jest bardzo zróżnicowana i w głównej mierze zależy od jej rodzaju- najwyższą zawartością może poszczycić się ciemna czekolada. Jednym słowem najwartościowszą pod względem zdrowotnym, a zarazem tą, która najmocniej pobudzi nasz układ endokannabinoidowy jest ciemna, gorzka czekolada.

Poniżej znajdziecie więc przepyszny przepis na masło czekoladowe z.. konopną niespodzianką. Mowa o spożywczych nasionach konopi, które choć niepozorne, to mają w sobie duży potencjał. Coraz częściej określane są mianem „superfoods”, bo oprócz cennego oleju, zawierają także wartościowe białko, witaminy E, B1, B2 oraz mikroelementy. Niewielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że nasiona konopi są dobrym źródłem białka- jego zawartość  sięga nawet 25%. Tak znaczna zawartość tego składnika pokarmowego wynika z obecności białek- albuminy oraz edestyny, a te są trawione w przewodzie pokarmowym do prostszych aminokwasów. Najważniejsze z nich to aminokwasy egzogenne, które nasz organizm nie potrafi samodzielnie wytworzyć, dlatego muszą być dostarczane wraz z pożywieniem. Należą do nich m.in. L-leucyna, L-izoleucyna, L-lizyna, L-fenyloalanina czy L-metionina. Spożywcze nasiona konopi mogą więc stanowić alternatywę wobec innych produktów zawierających białko, a z różnych powodów nietolerowanych przez konsumenta.

Z nasion konopi uzyskuje się także olej, który zawiera zdrowe, nienasycone kwasy tłuszczowe, zwłaszcza niezbędne w diecie – Omega 3 i 6. O efektywnym wykorzystaniu kwasów z grupy NNKT decyduje nie tylko ich ilość, ale także odpowiedni stosunek pomiędzy reprezentantami szeregu ω-6 i ω-3, który w przypadku oleju konopnego uznawany jest za optymalny i wynosi 3:1. Wzbogacenie diety w nienasycone kwasy tłuszczowe może zapobiegać chorobom układu sercowo-naczyniowego i schorzeniom neurologicznym. Dodatkowo olej z nasion konopi zawiera fitosterole i terpeny, które nie tylko wykazują silne właściwości antyoksydacyjne, ale mogą również hamować rozwój reakcji zapalnych.

Biorąc pod uwagę przedstawione wyżej korzyści warto połączyć oba produkty- czekoladę oraz nasiona konopi i stworzyć przepyszny deser, który dodatkowo dopieści zmysły. Oto bardzo prosty i szybki przepis na mocno czekoladowy krem z konopną wstawką:

 

Składniki:

– 1 szklanka nasion konopi

– ¼ szklanki mleka z orzechów nerkowca/ lub innego mleka

– 1 ½ łyżki stołowej kakao

– 1 ½ łyżki syropu klonowego

 

Sposób wykonania:

Wszystkie składniki zmiksować w blenderze aż do uzyskania jednolitej masy. Powstały krem przechowywać w lodówce.

 

Smacznego!

 

Opracowano na podstawie:

di Tomaso E, Beltramo M, Piomelli D (Aug 1996). „Brain cannabinoids in chocolate”. Nature. 382 (6593): 677–8.

Dąbrowski Grzegorz, Skrajda Marta. Frakcja lipidowa i białkowa nasion konopi siewnych (C. sativa L.) oraz jej korzystny wpływ na zdrowie człowieka = Lipid and protein fraction of hemp seed (C. sativa L.) and its beneficial influence on human health. Journal of Education, Health and Sport. 2016;6(9):357-366.

Callaway J.C.,  Hempseed as a nutritional resource: An overview, Euphytica 140: 65–72, 2004. Kluwer Academic Publishers.  Printed in the Netherlands.

Chocolate Hemp Seed Butter