Na długie, jesienne wieczory idealnie sprawdzi się cynamon, który nie tylko rozgrzeje zmarznięte członki, ale i zadba o właściwą gospodarkę węglowodanową, a dodatkowo pobudzi termogenezę, mówiąc wprost- przyśpieszy spalanie tkanki tłuszczowej i walkę z nadmiarowymi kilogramami.

Cynamon jest przyprawą korzenną, nie od dziś przecież stosowaną w kuchni jako dodatek do wyrobów cukierniczych, w tym ciast, deserów, lodów czy kawy. W rzeczywistości określeniem cynamon nazywamy tak naprawdę korę pozyskiwaną z drzewa cynamonowego, a dokładnie z dwóch gatunków: Cynamonowca cejlońskiego i chińskiego (Cassia). Choć obecnie cynamon kojarzony jest głównie z kulinariami, to dawniej ten surowiec miał szerokie zastosowanie w lecznictwie jako środek ułatwiający trawienie, wzmagający wydzielanie śliny, kwasu solnego w żołądku oraz soku jelitowego, a także zwiększający ukrwienie narządów w obrębie jamy brzusznej.

Stosowanymi przetworami były sproszkowana kora, a także nalewka z niej pozyskiwana oraz olejek eteryczny. Te dwa ostatnie produkty wykazują silne działanie na organizm człowieka. Kora cynamonowca zawiera około 0,5-2,5% olejku eterycznego, a jego głównymi składnikami są aldehyd cynamonowy, alkohol cynamonowy, benzoesan benzylu, aldehyd benzoesowy oraz eugenol, pinen, felandren, kariofilen. Olejek eteryczny pozyskiwany z kory cynamonowca wykazuje bardzo silne działanie rozgrzewające (rubefaciens), a surowy (nierozcieńczony) nałożony wprost na skórę wywołuje intensywne zaczerwienie i podrażnienie skóry, stąd wymagane jest jego rozcieńczenie np. z olejem spożywczym, kremem tuż przed aplikacją.
Chyba najbardziej znanym wskazaniem jest stosowanie cynamonu w celu obniżenia stężenia glukozy we krwi (działanie przeciwcukrzycowe). Rzeczywiście, może on ograniczać działanie wiele enzymów trawiennych m.in. alfa-glukozydazy, sacharozy oraz amylazy trzustkowej. Hamowanie tych enzymów zmniejsza rozpad dostarczanych wraz z pokarmem cukrów złożonych do glukozy, co ogranicza wzrost poziomu tej ostatniej we krwi. W efekcie nie dochodzi do nadmiernego wydzielania insuliny w odpowiedzi na nagły wzrost poziomu glukozy np. po spożyciu posiłku

Za opisane wyżej właściwości mogą być odpowiedzialne inne składniki kory cynamonowca, w tym kumaryny, pochodne chalkonowe, garbniki oraz antrazwiązki. Szczególnie dużą uwagę zwraca się na zawartość kumaryn, które oprócz nadawania przyprawie aromatycznego zapachu, w wysokich dawkach wykazują działanie hepatotoksyczne (uszkadzające na wątrobę) i potencjalnie rakotwórcze. Dawniej TDI (tolerowane dzienne spożycie) dla kumaryny wynosiło 2 mg / kg masy ciała, ale zostało obniżone do 0,5, a obecnie wynosi 0,1 mg / kg masy ciała.

Warto dodać, że przeciwcukrzycowe działanie cynamonu występuje w dawce około 300 mg / kg masy ciała, a zawartość kumaryny w takiej ilości zazwyczaj przekracza wartość TDI.  Najlepszą metodą unikania nadmiaru kumaryn jest wybór właściwego rodzaju cynamonu, ponieważ cynamon cejloński zawiera niższą zawartość kumaryn w porównaniu do cynamonu Cassia. Pojawia się jednak pewien problem, bo o ile kupując cynamon w postaci lasek można odróżnić te dwa jego rodzaje- cejloński ma ciemnobrązowy kolor, laski wyglądają jak cygaro i mają kilka zwiniętych warstw, łatwo można je przełamać i zmielić, a smak mają delikatny, to cynamon Cassia ma kolor czerwonobrunatny i jest bardzo twardy, w smaku ostry, cierpki.

Niestety w postaci zmielonej są one praktycznie nie do rozpoznania, choć Cassia jest częściej używana do produkcji przypraw. Według ekspertów dziennie spożycie cynamonu Cassia powinna kształtować się następująco: dziecko w wieku przedszkolnym może spożyć 0,1g cynamonu, dziecko w wieku szkolnym- maksymalnie 0,2 g, a dorosły- 0,5 g, z tym , że mała łyżeczka (deserowa) zawierała około 5 g cynamonu.

Jednym słowem szczypta cynamonu jest w sam raz, a taką niewielką ilością można okrasić np. zdrowe chipsy jabłkowo-cynamonowe.

Przygotowanie jabłkowo-cynamonowych chipsów

Rozgrzej piekarnik do 120°C. Wyłóż dwie blachy do pieczenia pergaminem. Ostrożnie pokrój jabłka na plastry o grubości ok. 3 mm, pozostawiając gniazdo, jednak usuwając wszelkie pestki przy użyciu końcówki noża. Każdą część owocu namaczaj z obu stron w soku z cytryny, po czym przenoś na blachę do pieczenia. Co ma na celu ten zabieg? Otóż sok z cytryny wzbogaca smak jabłek i uniemożliwia owocowi całkowite utlenienie, a tym samym zczernienie.

Posyp plasterki cynamonem. Piecz, odwracając je co pewien czas na drugą stronę. Proces pieczenia może trwać nawet 3-4 godziny, w zależności od tego, jak grube są owocowe plastry.

I gotowe! Rozkoszujecie się jesienią w smacznej formie.

 

 

 

Bibliografia:

https://examine.com/supplements/cinnamon/

https://neuroexpert.org/wiki/cudowne-wlasciwosci-cynamonu/

http://www.allum.pl/zagrozenia-i-alergeny/cynamon-i-kumaryna

https://www.delish.com/cooking/recipe-ideas/recipes/a55596/healthy-apple-chips-recipe/

Cinnamon Apple Chips