Kiedy w Polsce walczyliśmy z falą mrozów, 2 marca w Indiach było obchodzone święto Holi. Warto nadmienić, że celebrowanie tego święta ma bardzo długą tradycję -wspominał już o nim Kālidāsa (klasyczny sanskrycki pisarz i poeta) w IV wieku, a opis uroczystości znajduje w Ratnavali (dramacie sanskryckim) z VII wieku. Święto Holi jest jednym z najbardziej kolorowych i radosnych indyjskich festiwali. Symbolizuje nadejście wiosny i zwycięstwo dobra nad złem.

Jak wygląda Holi?

W noc przed rozpoczęciem święta, ludzie zbierają się i wspólnie odprawiają religijne rytuały, zwykle przed ogniskiem, a potem modlą się o zniszczenie ich wewnętrznego zła. Następnego ranka zaczyna się prawdziwy festiwal śpiewów i tańców, a w kulminacyjnym momencie jego uczestnicy się polewają się wzajemnie kolorowymi farbami, wierząc, że przyniesie im to szczęście, zdrowie i powodzenie. Naoczni świadkowie i turyści mówią, że samo święto ma niezwykłą moc, bo wprawia uczestników w niebywałą euforię oraz radość. Takie doznania mogą być zasługą nie tylko niesamowitej atmosfery, ale także Bhang Lassi, czyli tradycyjnego, hinduskiego napoju spożywanego od wieków w Indiach (głównie w północnej części tego kraju, Radżastanie) do celów leczniczych (intoksykacyjnych) i rekreacyjnych. Samo lassi sporządzane jest na bazie mleka/jogurtu, z dodatkiem masła glee, migdałów, przypraw i cukru, natomiast Bhang lassi zawiera wyjątkowy dodatek– do tego napoju dodaje się zieloną pastę uzyskaną z liści i pąków konopi indyjskich.

Ponieważ bhang zawiera kannabinoidy, należy je zmieszać z tłuszczami. Ułatwia to organizmowi wchłanianie THC i CBD. W Indiach właściciele sklepów bhang lassi używają kremu kokosowego, mleka, jogurtu, kefiru, ghee (masło klarowane), migdałów, pistacji i orzechów nerkowca, aby zrobić wiele odmian bhang lassis. Do popularnych przypraw  należą szafran, kardamon, koper włoski, cukier i czarny pieprz.

„Czarny pieprz jest koniecznością. Pomaga w usunięciu niektórych „paranoi” związanych z używaniem konopi indyjskich „– mówi jeden z ulicznych sprzedawców.

Choć w naszym kraju konopie indyjskie są zakazane, to jednak pokusiliśmy się o znalezienie przepisu na Bhang lassi. Oto i on!

 

Aby wykonać Bhang lassi potrzebujesz:

  • Bhang (konopie indyjskie) – 15 gramów
  • Mleko – 2 filiżanki
  • Woda – 1 szklanka
  • Cukier – 100 gramów
  • Masło Ghee- 2 łyżki
  • Mleko kokosowe – 1 łyżka stołowa
  • Posiekane migdały – 1 łyżka stołowa
  • Pieprz mielony- 1/8 łyżeczki
  • Inne dodatki (wedle uznania)

 

1. Zagotuj wodę w rondlu. 2. Dodaj konopie i gotuj na małym ogniu przez 7-10 minut 3. Używając sitka, odcedź wodę do drugiego rondla 4. Odcedzone konopie i 2 łyżki mleka umieść w moździerzu i zmiel je razem. Powtórz ten proces kilka razy. 5. Teraz dodaj więcej mleka do mieszanki razem z posiekanymi migdałami. Kontynuuj,  powoli mieszając. 6. Przecedź napój przez sitko, a następnie wlej resztę mleka i  mleko kokosowe 7. Doprowadź do wrzenia przy ciągłym mieszaniu. 8. Mieszając, dodaj pozostałe składniki i mieszaj dalej aż do zgęstnienia. 9. Zdejmij mieszankę z ognia. Po osiągnięciu temperatury pokojowej włóż ją do lodówki, aby kontynuować chłodzenie przez kilka godzin.

To jest to! Teraz masz swój własny bhang lassi. Gotowy na kulinarną przyjemność – najlepiej na zimno?

 

Wykorzystano następujące materiały:

 

http://muse.jhu.edu/article/219209/pdf

https://timesofindia.indiatimes.com/city/varanasi/High-on-Holi-with-bhang/articleshow/4245535.cms

https://www.zamnesia.com/blog-how-to-make-indian-cannabis-bhang-lassi-n253