Postępowanie przeciwko dr Markowi Bachańskiemu, lekarzowi, który podawał dzieciom z lekooporną padaczką marihuanę, zostało umorzone. Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej nie dopatrzył się w jego postępowaniu znamion przestępstwa.

Postępowanie przeciwko dr Bachańskiemu

Lekarz, którego nazwisko przez wiele miesięcy było na ustach zwolenników medycznej marihuany w październiku ubiegłego roku został dyscyplinarnie zwolniony z warszawskiego Centrum Zdrowia Dziecka. Oficjalnie zwierzchnicy dr Bachańskiego, jako powód swojej decyzji, podawali  braki w dokumentacji medycznej, w tym brak zgody Komisji Bioetycznej na leczenie opornej na inne terapie padaczki dziecięcej za pomocą marihuany. Po kontroli NFZ nałożono na szpital karę w wysokości 6 tyś zł.

Problemy ze stosowaniem marihuany zaczęły się jednak już wcześniej – w lipcu ubiegłego roku lekarz otrzymał od dyrekcji CZD zakaz stosowania suszu u swoich pacjentów. Głównym powodem była niepewność co do legalności takiej terapii, oraz niedopełnienie formalności, które niezbędne są w przypadku prowadzenia leczenia eksperymentalnego. Jednak lekarz od dawna twierdził, że jego zwierzchnicy poszukiwali pretekstu do jego usunięcia z lecznicy.

Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej umarza sprawę

Interwencja CZD u rzecznika odpowiedzialności zawodowej zakończyła się na korzyść dr Bachańskiego. Stawiane mu zarzuty popełnienia przestępstwa, polegającego na narażeniu ich na ciężki uszczerbek na zdrowiu  lub utratę życia nie znalazły potwierdzenia. Po wykonanej analizie dokumentacji, oraz przesłuchaniu pacjentów nie stwierdzono znamion przewinienia zawodowego.

W chwili obecnej w prokuraturze toczy się postępowanie wyjaśniające, które nie jest już skierowane przeciwko dr Bachańskiemu. Sąd zgodził się na uchylenie obowiązku zachowania tajemnicy lekarskiej. Toczy się w sprawie, a nie przeciwko komuś. Zostali już przesłuchani rodzice leczonych dzieci. Otrzymaliśmy zgodę sądu na uchylenie tajemnicy lekarskiej po to, by przesłuchać lekarzy z CZD. Zależy nam zwłaszcza na przesłuchaniu lekarza, który przejął pacjentów doktora Bachańskiego. – mówi Renata Mazur, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga na łamach portalu Medycyna Praktyczna.

Ponieważ  dr Marek Bachański nie zgadza się z orzeczeniami CZD, i działaniami dyrekcji, które negatywnie mogły wpłynąć na odbiór lekarza, złożył wniosek o wszczęcie postępowania przeciwko swemu byłemu pracodawcy do sądu pracy.

„Chciałem leczyć, a nie szkodzić” – mówi dr Bachański po decyzji rzecznika

Lekarz, dowiedziawszy się od Gazety Wyborczej o decyzji Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej, zareagował bardzo pozytywnie – Zawsze podkreślałem, że chciałem tylko leczyć, a nie szkodzić. Nadal chcę przyjmować chorych w publicznej placówce, ale na razie nie mam takiej możliwości. – mówi na łamach portalu GW. Obecnie dr Bachański przyjmuje tylko w prywatnej placówce, jednak, jak sam zastrzega, pragnie powrócić do pracy w placówce publicznej służby zdrowia. Nie przepisuje już marihuany swoim pacjentom, ponieważ nie chce dawać pretekstu do zamknięcia prywatnego gabinetu, jak informuje GW. – Oczywiście jest mi z tym trudno, gdy widzę dzieci, które mają po sto napadów dziennie, i wiem, że gdybym mógł im podać lek na bazie marihuany, można by im ulżyć.– wyjaśnia dr Bachański.

Obecnie terapię dzieci z lekooporną padaczką, którymi zajmował się dotąd dr Bachański, prowadzi inny specjalista. Jednak niektórzy z rodziców twierdzą, że zmiana ta nie jest korzystna – obecnie jedynie wystawiają recepty, nie pomagają zaś w dopełnieniu formalności związanych z procedurą importu docelowego leków, jak twierdzi Dorota Gudaniec w wypowiedzi dla GW. Jej syn, Maks, jest jednym z największych sukcesów lekarza który leczył medyczną marihuaną. Dzięki podawanym lekom, ilość napadów zmniejszyła się o szokujące 90%.

 

Olej z Konopi CBD najlepszych producentów  i  inne suplementy w najlepszych cenach, znajdziesz w sklepie pod tym linkiem   Medyczny Olej Sklep

[FM_form id=”4″]

 

 

ŹRÓDŁA:

http://pediatria.mp.pl/aktualnosci/badania/135618,umorzono-postepowanie-w-sprawie-dr-bachanskiego-leczacega-dzieci-medyczna-marihuana

http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/1,34862,19464796,lecznicza-marihuana-rzecznik-nic-nie-zarzuca-bachanskiemu.html