Wśród pacjentów chorujących na nowotwory, blisko połowa stosuje różne suplementy diety, które mają mieć właściwości antyrakowe. Definicja suplementu diety mówi, iż są to środki które zawierają składniki odżywcze, i służą jako uzupełnienie normalnej diety. Nie są zatem lekami, które poddawane są drobiazgowym testom i kosztownym badaniom klinicznym określającym ich skutki uboczne oraz działanie, zanim zostaną dopuszczone do obrotu. Dlatego stosowanie ich wzbudza wiele kontrowersji. Czy wszystkie są warte naszej uwagi? Niektóre z nich, jak dowodzą nowe doniesienia naukowe, mogą nam nawet zaszkodzić.

Suplementy antyrakowe – czy mogą leczyć raka?

W tak poważnej chorobie jaką jest nowotwór żadne suplementy nie zastąpią prawidłowego leczenia. Wielu nie wie też, że niektóre z suplementów mogą wchodzić w reakcję ze stosowaną chemioterpią oraz innymi lekami, osłabiając ich skuteczność. Kurkumina zmniejsza skuteczność chemioterapeutyków stosowanych w terapii raka piersi, więc w czasie leczenia powinniśmy unikać tej przyprawy. Długo uważany za przeciwnowotworowy selen okazał się zwiększać ryzyko raka prostaty, a nadmierna podaż β-karotenu mająca chronić przed rakiem płuc okazała się niebezpieczna – szczególnie dla palaczy tytoniu.

Suplementy to broń obosieczna – przy nadużywaniu mogą wręcz powodować nowotwory, a nie im zapobiegać. Jak nie dać się zwariować i oszukać? Powtórzymy to jeszcze raz – najważniejszy jest umiar. I korzystanie z naturalnych źródeł tych substancji – przez co nie można ich przedawkować.

ANTYOKSYDANTY – czyli zmiatacze wolnych rodników

To substancje służące jako „zmiatacze” wolnych rodników. Ich rolą jest usuwanie reaktywnych form tlenu, które łatwo wchodzą w reakcję ze składnikami błon komórkowych, białek oraz informacji genetycznej kodowanej przez DNA, niszcząc ich strukturę w procesie utleniania. W chorobie nowotworowej, stresie oraz w chorobach przebiegających z przewlekłym stanem zapalnym ich stężenie się zwiększa, dlatego potrzebujemy ochrony przed ich szkodliwym działaniem. Zaliczamy do nich witaminę C, A, E oraz występujące w produktach roślinnych polifenole. Również niektóre mikroelementy posiadają takie właściwości. Zaliczają się co nich cynk, miedź czy selen.

Antyoksydanty znajdują się m.in. w naturalnych olejach – oleju kokosowym, z oregano, a także soku z żurawiny, granatu. Za silnie działające zmiatacze wolnych rodników uważane są również kurkuma, żeń-szeń czy gingerol, zawarty w imbirze. Orzechy (migdały, orzechy włoskie, orzechy brazylijskie), są równie bogatym ich źródłem, oraz cennych minerałów jak selen, cynk, potas. Spośród napojów najsłynniejszym źródłem antyoksydacyjnych polifenoli jest chyba zielona herbata. Najlepszym źródłem witamin, minerałów oraz innych, niezbędnych substancji pozostają naturalne ich źródła. Najwięcej antyoksydantów znajduje się w świeżych warzywach i owocach. Zawierają takie ich ilości, których nie można przedawkować.

Czy to możliwe, że można „przesadzić” z ilością przeciwutleniaczy? Można. Badania naukowe alarmują, że nadmiar tych środków sprawia, że zaczynają działać w sposób przeciwny do zamierzonego – prooksydacyjnie. Czyli paradoksalnie, powodują powstawanie wolnych rodników. Jednak takie fakty ujawniają dopiero duże badania. Najbardziej prominentny przykład to β-karoten. Uznawany za ochronny środek przeciw rakowi płuc, jego ciągłe stosowanie okazuje się mieć działanie przeciwne, zwiększając prawdopodobieństwo tego nowotworu o 16-39%. Również α-tokoferol (witamina E), nie jest tak niewinny, jak się wydaje. Suplementacja tego składnika zwiększa prawdopodobieństwo raka prostaty o 17%.

KWASY TŁUSZCZOWE OMEGA-3 – naturalna broń przeciw stanom zapalnym

To kwasy tłuszczowe, które mają podwójne wiązanie przy trzecim, licząc od końca łańcucha, atomie węgla. Są 3 główne takie kwasy – kaws dokozaheksanowy (DHA), kwas eikozapentaenowy (EPA) oraz kwas alfa-linolenowy (ALA). Kwasy omega-3 mają potężne działanie przeciwzapalne, stąd oczywiście stosowane są w chorobach związanych ze stanem zapalnym. W tych schorzeniach obserwuje się większe prawdopodobieństwo rozwoju nowotworów, przykładowo we wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego – raka okrężnicy, a w zespole Sjogrena (jedna z chorób autoimmunologicznych) – białaczek i chłoniaków. Wraz z kwasami tłuszczowymi omega-6 należą do niezbędnych, nienasyconych kwasów tłuszczowych. Jednak ich proporcje powinny być odpowiednie, acz dietetycy wciąż nie uzgodnili, jaka jest tak naprawdę idealna. Stosunek ilości omega-6 do omega-3 nie powinien przekraczać 10:1, by nie ujawnił się prozapalny wpływ pierwszych z nich.

Optymalne proporcje tych kwasów znajdują się w tranie rybim, zwłaszcza zawierającym wyciąg z wątroby dorsza, siemię lniane (oraz olej z niego pozyskiwany), oraz zielone małże.

Odpowiednia ilość tych kwasów jest niezbędna dla naszego prawidłowego funkcjonowania, gdyż nie potrafimy ich wytwarzać. Są składnikiem błon komórkowych, regulują proces krzepnięcia krwi, mają swój udział w syntezie hormonów, uczestniczą w prawidłowym skurczu naczyń krwionośnych… Dlatego musisz ich sobie dostarczać. Oprócz potencjalnych właściwości chroniących przed nowotworami, mają potwierdzoną skuteczność w zapobieganiu zawałom serca, rozwoju cukrzycy i otyłości.

WITAMINA D oraz WAPŃ – nie tylko zdrowe kości

Zainteresowanie nimi wzrosło po wstępnych doniesieniach, sugerujących że mogą zapobiegać rakowi okrężnicy, piersi oraz prostaty. W połączeniu oba te składniki w jednym z badań klinicznych zmniejszały prawdopodobieństwo zachorowania na raka w porównaniu z nieaktywnym placebo. Witamina D reguluje procesy różnicowania się komórek i ich wzrost, co ulega zaburzeniu w komórkach nowotworowych, i prowadzi do ich nadmiernego rozrostu. Pomaga też walczyć ze stresem i depresją. Wapń poza hamowaniem wzrostu komórek, oraz uczestnictwem w procesie apoptozy (zaprogramowanej śmierci komórki), neutralizuje działanie wtórnych kwasów żółciowych, tworząc z nimi nierozpuszczalne związki. Dlatego działa ochronnie na układ pokarmowy. Witamina D oraz wapń chronią też przed osteoporozą, oraz są istotne dla licznych procesów w organizmie (skurczu mięśni, krzepnięcia krwi). Jednak nie należy przyjmować ich zbyt wiele. Uważa się, że dawka 4 000 UI witaminy D jest toksyczna dla dorosłego człowieka.

Naturalnymi ich źródłami jest mleko oraz jego przetwory – jogurty, kefiry, maślanki oraz jaja i ryby. Również tran rybi, oraz mleko sojowe mają największą jego zawartość w przeliczeniu na wartość kaloryczną. Sok z noni zawiera aż 20-25 mg wapnia w 100g, dostarczając też cennej witaminy C.

Witamina D do przemiany w swoją aktywną formę wymaga wystawienia skóry na  działanie promieni słonecznych. Dopiero tam pod wpływem jego promieniowania dochodzi do odpowiedniej reakcji chemicznej.

KWAS FOLIOWY – ochrona DNA

Kwas foliowy należy do witamin z grupy B. Jest szczególnie ważny dla kobiet w okresie ciąży oraz planowania dziecka, gdyż zapobiega rozwojowi wad układu nerwowego. Dlatego wszelkie zalecenia medyczne kładą szczególny nacisk na jego suplementację w tym czasie. Wraz z witaminą B12 są niezbędne do prawidłowego wytwarzania krwinek czerwonych. Co jednak jest najistotniejsze w kwestii rozwoju nowotworów – obie witaminy biorą udział w procesach metylacji DNA, który powoduje wyłączenie niepotrzebnych genów. Uważa się, że mogą mieć ochronną rolę przede wszystkim przeciw rakowi okrężnicy.

Dużo kwasu foliowego zawiera wątróbka, jaja, soja i jej pochodne, szpinak oraz pełnoziarniste pieczywo. Ponadto siemię lniane, olej z migdałów, olej z pestek dyni, quinoa oraz czosnek są bardzo bogate w tą witaminę.

Pamiętaj jednak, że nadmiar tych witamin może również być szkodliwy. Wysokie stężenie kwasu foliowego jest związane z powstawaniem zmian przedrakowych w jelicie, rakiem prostaty oraz rakiem piersi. Dlatego nie przesadzaj z jego ilością, i nie przyjmuj nadmiaru suplementów jeśli nie cierpisz na niedobór danych składników.

Antyrakowe suplementy – czy to się opłaca?

Dużym koncernom farmaceutycznym najwięcej dochodów przynoszą właśnie suplementy diety – w USA szacowane są na 30 bilionów $. Stąd, mimo iż bardzo ochoczo je kupujemy chcąc uchronić się przed chorobą, warto się zastanowić, czy naprawdę ich potrzebujemy. Jaki jest nasz werdykt? Zachowuj umiar. Racjonalne odżywianie, aktywny styl życia są najlepszymi sposobami na uniknięcie raka, i mimo iż nie są tak łatwe w stosowaniu jak pigułki. Postaw na naturalne oleje, przyprawy, a do swojej diety włącz garstkę orzechów – każdego dnia.


 

Masz pytania na temat zastosowania medycznej marihuany – odwiedź naszą grupę na Faceboku   https://www.facebook.com/groups/medycznyolej/

Szukasz oleju CBD z kwiatów konopi – odwiedź nasz sklep http://medycznyolej.com/


 

ŹRÓDŁA:

  • Martínez, María Elena, et al. „Dietary supplements and cancer prevention: balancing potential benefits against proven harms.”Journal of the National Cancer Institute 10 (2012): 732-739.
  • Lappe, Joan M., et al. „Vitamin D and calcium supplementation reduces cancer risk: results of a randomized trial.”The American journal of clinical nutrition6 (2007): 1586-1591.
  • Hernando Requejo ORubio Rodríguez MC.Nutrition and cancer. Nutr Hosp.2015 Jul 18;32 Suppl 1:67-72.
  • Simopoulos AP.The importance of the ratio of omega-6/omega-3 essential fatty acids. Biomed Pharmacother.2002 Oct;56(8):365-79.
  • Weylandt KHSerini SChen YQSu HMLim KCittadini ACalviello G. Omega-3 Polyunsaturated Fatty Acids: The Way Forward in Times of Mixed Evidence. Biomed Res Int.2015;2015:143109.
  • http://nutritiondata.self.com/foods-000102000000000000000.html
  • Omega-3 Fatty Acids: An Essential Contribution. http://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/omega-3-fats/
  • Suplementy na raka w onkologii. http://www.zwrotnikraka.pl/suplementy-na-raka-w-onkologii/
  • Most Wanted Supplements. http://www.mcancer.org/living-with-cancer/mind-body-side-effeScts/nutrition/most-wanted-supplements

Źródło grafiki: bodyhacks.com