Amerykańsko-izraelski zespół biotechnologów wchodzi na wyższy poziom badań nad marihuaną, opracowując nowe terapie z użyciem wyciągu z tej rośliny do leczenia cukrzycy, stanów zapalnych, przewlekłego bólu i chorób układu krążenia.

Przedsiębiorstwo ISA Scientific podpisało właśnie umowę z Yissum, firmą Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie zajmującą się transferem technologii, z Hadasit, firmą transferu technologii z Hadassah, Organizacji Medycznej z Jerozolimy, i z Kennedy Trust for Rheumatology Research (KIR – Trustem Badań Reumatologicznych im. Kennedy’ego) z Wielkiej Brytanii, w celu wspomożenia procesu wprowadzania tych leków na rynek.

Ale całe uznanie należy się naukowcowi z Uniwersytetu Hebrajskiego, który pracował nad tym pomysłem przez  lata.

„Wszystko jest tu zasługą Raphaela Mechoulama”, powiedział jeden z badaczy, Chaim Lotan z Centrum Medycznego Uniwersytetu Hadassah.

Mechoulam dowiedział się, że receptory reagujące na kannabidiol (CBD) występują nie tylko w mózgu, lecz także w innych tkankach w całym organizmie. Wiedząc to, rozpoczął pracę nad znalezieniem sposobu na taką modyfikację kannabinoidów, która pozwoliłaby wywołać ich działanie w określonych rejonach ciała. „Zsyntetyzował całą ‚rodzinę’ kannabinoidów, a przez pewne zmiany w strukturze molekularnej można dostosować kannabinoidy do różnych receptorów”, powiedział Lotan.

Lotan, który jest kardiologiem, pomagał w stworzeniu leku dla serca. „Mój udział ograniczył się do części kardiologicznej”, wyjaśnił, „ale będziemy obserwować efekty także w innych organach, jako że znaleźliśmy tak wiele receptorów”.

Zespół jest już gotowy na Fazę II badań leku przeciw cukrzycy i chronicznemu bólowi. Ma nadzieję, że lek, niemający żadnego działania psychoaktywnego, okaże się rozwiązaniem, które pozwoli nie tylko utrzymywać cukrzycę pod kontrolą, ale być może również całkowicie wyleczyć tę rozpowszechnioną chorobę.

„W odróżnieniu od insuliny i innych istniejących lekarstw przeciwcukrzycowych, CBD może rzeczywiście powstrzymać, odwrócić, a może i wyleczyć chorobę”, powiedział główny dyrektor naukowy ISA Mark J. Rosenfeld. „Zatem terapeutyczne alternatywy oferowane przez chemię marihuany mogą sięgać bardzo daleko w umożliwianiu zapanowania nad chorobami odpowiedzialnymi za olbrzymi kryzys sfery zdrowia publicznego w Chinach i gdzie indziej”.

 

źródło: http://www.jspacenews.com/israeli-american-team-hopes-cure-diabetes-cannabis/