Jak cieszyć się odpoczynkiem mimo bólu? W okresie okołoświątecznym, oczekuje się od nas że będziemy zrelaksowani i mili dla innych… Jednak odczuwanie bólu może całkowicie odebrać nam radość. Zwykle trwa tylko krótki czas, ale co wtedy, gdy nie odchodzi przez miesiące – a nawet lata? Często proste sposoby są najlepsze w walce z bólem – i nie mówimy tu łykaniu garściami leków przeciwbólowych, które dostaniesz w sklepie niemal na każdym rogu.

Jakie są naturalne metody zmniejszania bólu – bez użycia leków?

#1 Ból głowy, rąk oraz szyi mogą mieć wspólne źródło

Bóle szyi są bardzo częste. Czasami ból tej okolicy rzutuje na miejsca, których się nie spodziewamy. Kręgosłup szyjny bywa powodem migren oraz drętwienia i bólu w obrębie kończyn górnych. A problemom z kręgosłupem szyjnym sprzyja praca przed komputerem, przy biurku a nawet… ciągłe pochylanie się nad smartfonem i tabletem, któremu namiętnie oddajemy się w przerwach od pracy. Te czynności wymuszają na nas nienaturalną pozycję i generują napięcie mięśni, które doprowadza do stopniowego wyprostowania naturalnej krzywizny kręgosłupa szyjnego – o czym alarmuje nas uczucie bólu.
W prawidłowych warunkach, kręgosłup szyjny jest lekko wygięty ku przodowi – co nazywa się „lordozą szyjną”. W wyniku naszych nawyków, powodujących przybranie wymuszonej, nienaturalnej postawy ciała, może dojść do utraty lordozy szyjnej a nawet – przeprostu w przeciwnym kierunku, czyli pojawienia się kifozy w szyjnym odcinku kręgosłupa. Na szczęście można znacznie zmniejszyć jego odczuwanie. Wystarczy pamiętać o prawidłowej, wyprostowanej pozycji oraz delikatnych ćwiczeniach – najlepiej wyuczonych pod okiem fizjoterapeuty. A nocą, aby ograniczyć dalsze uszkodzenia, warto postarać się o ortopedyczną poduszkę. To wystarczy by pozbyć się bólu trwale – bez żadnych tabletek.

#2 Bóle kręgosłupa lędźwiowego, czyli ból „cywilizacyjny”

Kiedy mama uparcie powtarzała nam „nie garb się!” – miała w tym wiele racji. Nawet siedząc pamiętaj o tym, aby utrzymywać wyprostowaną postawę, co odciąży Twój kręgosłup. Bez względu na to czy jesteś w pracy, lub relaksujesz się przed telewizorem przynajmniej raz na godzinę wstań, przeciągnij się, zrób krótki „spacer” wokół biurka, aby dać stawom kręgosłupa odpocząć. Człowiek nie jest przystosowany do długiego przebywania w pozycji siedzącej. Za takie rozciąganie Twój kręgosłup z pewnością Ci podziękuje – a zarazem ból znacznie się zmniejszy.

#3 Naucz się relaksować – i medytować

To kolejny sposób, który pomoże Ci wygrać z bólem bez leków. Nie chodzi o to, by stać się mnichem, i na godziny odcinać się od realnego świata. Jednak nie ma żadnych wątpliwości – odczuwany stres zaostrza ból, mówią eksperci z witryny WebMD. Techniki głębokiego oddychania naturalnie stymulują nerw błędny, który aktywuje się w trakcie odpoczynku, wyciszając organizm. Wyobraź sobie punkt poniżej pępka, i staraj się wypełnić go powietrzem, a następnie powoli wypuszczaj. Nie zniechęcaj się – tego, podobnie jak sztuki medytacji trzeba się nauczyć. Nie zaszkodzi zapisać się w tym celu na zajęcia, na przykład jogi, która naturalnie pozwala zmnieszyć odczuwanie stresu, niepokoju, oraz negatywnych emocji, piszą autorzy publikacji w Journal of Alternative & Complementary Medicine. W trakcie zajęć z jogi zgłębisz nie tylko techniki głębokiego oddychania, ale również – relaksacji. Podczas wsłuchiwania się w kojącą muzykę, albo powtarzania mantry poczujesz, jak mięśnie się rozluźniają, i gnębiący Cię ból powoli zanika.

#4 Bądź aktywny! Ruch naturalnie znieczula

Chociaż brzmi to jak paradoks – ruch jest Twoim sprzymierzeńcem w walce z bólem. Sprawia, że stawy i mięśnie stają się bardziej elastyczne, i powoduje wydzielanie endorfin, które działają podobnie jak najsilniejsze leki przeciwbólowe. Beta-endorfiny, powodują również zmniejszenie odczuwania zmęczenia, poprawę nastroju, i zwiększają naszą wytrzymałość na nieprzyjemne bodźce, jak wykazały liczne badania omawiane już w latach 80’ na łamach Sports Medicine. Ponadto, angażując się w różne formy aktywności z przyjaciółmi lub rodziną, odciągniesz swoją uwagę od trapiących Cię dolegliwości. Chcesz wygrać z bólem bez leków? Pamiętaj, ruch nie tylko jest zdrowy dla sylwetki i metabolizmu – ale również naturalnie usuwa ból ciała i duszy.

#5 Unikaj używek!

W przypadku dokuczliwego bólu alkohol może nie być odpowiedzią. Wbrew powszechnemu mniemaniu wcale nie ułatwia nam zapadnięcia w sen – jest wręcz przeciwnie. Po krótkiej drzemce niemal z pewnością obudzimy się zmęczeni. A to wcale nie sprzyja walce z bólem. Jak mówią liczne badania, zły sen i zwiększone odczuwanie bólu niestety idą w parze, zauważają autorzy publikacji w Current Rheumatology Reports. Co więcej, zła jakość snu obniża skuteczność leków przeciwbólowych. Z kolei papierosy poprzez ujemny wpływ na krążenie potęgują bóle związane z miażdżycą i niedokrwieniem kończyn. Dlatego jeśli jeszcze nie podjąłeś tej decyzji – może ta myśl zmotywuje Cię do zmiany nawyków w przyszłym roku?
Źródła:

  • Harber, Victoria J., and John R. Sutton. „Endorphins and exercise.” Sports Medicine 1.2 (1984): 154-171.
  • Okifuji, Akiko, and Bradford D. Hare. „Do sleep disorders contribute to pain sensitivity?.” Current rheumatology reports 13.6 (2011): 528-534.
  • Brown, Richard P., and Patricia L. Gerbarg. „Sudarshan Kriya yogic breathing in the treatment of stress, anxiety, and depression: part I-neurophysiologic model.” Journal of Alternative & Complementary Medicine 11.1 (2005): 189-201.
  • http://www.webmd.com/pain-management/guide/11-tips-for-living-with-chronic-pain
  • http://www.spine-health.com/conditions/chronic-pain/11-chronic-pain-control-techniques
  • http://alternativemedicine.com/enjoy-holidays-despite-chronic-pain/
  • grafika: www.linkingwoman.org