W poprzednich artykułach opisywaliśmy właściwości prozdrowotne nasion konopi siewnych.  NASIONA KONOPI

Na pewno są one dobrym źródłem białka ze względu na kompletny zestaw aminokwasów, w tym egzogennych, które muszą być dostarczane wraz z pokarmem, ponieważ nasz organizm nie jest w stanie samemu ich wytwarzać. Warto także wspomnieć, że dzięki zawartości niezbędnych, nienasyconych kwasów tłuszczowych (omega 3 i 6) w odpowiedniej proporcji 1:3, zarówno nasiona, jak i tłoczony z nich olej, są wartościowymi źródłami związków o działaniu prozdrowotnym, w tym przeciwzapalnym.

Okazuje się jednak, że w codziennej diecie można stosować nie tylko dojrzałe nasiona konopi siewnych, pozyskiwany z nich olej czy mąkę, ale również… kiełki. Istniejący trend na zdrową żywność sprawia, że coraz chętniej sięgamy właśnie po kiełki różnych roślin, głównie ze względu na obecne w nich bogactwo witamin i minerałów.
Wprawdzie kiełki nasion konopi są mniej znane, ale postaramy się przedstawić Wam kilka powodów, dla których warto uwzględnić je w codziennym menu.

 

Generalnie proces kiełkowania sprawia, że substancje ​zawarte w ​nasionach stają się lepiej przyswajalne. Dzieje się tak na skutek m.in. zmniejszenia zawartości kwasu fitynowego będącego substancją antyodżywczą, która zmniejsza wchłanianie obecnych w pokarmie składników mineralnych np. magnezu, w wyniku tworzenia z nimi nierozpuszczalnych kompleksów (chelatów). Ponadto, kiełkowanie aktywuje enzymy, które trawią zawarte w nasionach związki do prostszych, łatwej przyswajalnych dla człowieka- na przykład białko roślinne ulega rozkładowi do prostszych aminokwasów.

≠  W perspektywie odbycia dalekomorskiej wyprawy, chińscy marynarze zabierali ze sobą nasiona fasoli mung, nie tylko w celach konsumpcyjnych, jakby się nam zdawało. Kiełki tej rośliny są bogatym źródłem soli mineralnych i witamin, w tym witaminy C. Podczas długich wojaży dzienna porcja kiełków zapobiegała pojawieniu się tak powszechnej wśród marynarzy awitaminozie wit. C (całkowity brak kwasu askorbinowego), co skutkowało najczęściej zachorowaniem na szkorbut (gnilec).

A co z kiełkami konopi? Oprócz bogactwa witamin i minerałów, charakteryzują się także zwiększoną zawartością przeciwzapalnego kwasu ɣ-linolenowego (GLA), którego ilość jest większa o 30% w porównaniu z macierzystymi nasionami.

 

≠ Kiełkowanie a unikalne flawonoidy

W niektórych odmianach konopi proces kiełkowania prowadzi do powstania prenylowanych flawonoidów, takich jak kannflawiny, które normalnie występują w liściach i kwiatach konopi, a nie w nasionach. Flawonoidy są wtórnymi metabolitami roślin, a te produkują je w celu ochrony przed stresem oksydacyjnym, patogenami i szkodliwymi czynnikami fizycznymi np. przed promieniowaniem UV. Flawonoidy znajdujące się w roślinach konopi wykazują właściwości przeciwzapalne, przeciwnowotworowe i neuroprotekcyjne.

Okazuje się, że kannflawiny są flawonoidami unikatowymi dla kiełków konopi. Konopie produkują około 20 flawonoidów (dotychczas poznanych), niektóre z nich występują w innych roślinach (apigenina, kemferol lub kwercetyna), a inne spotykane są tylko w konopiach. Do nich zalicza się właśnie kannflawiny, które są grupą heterogenną i w gruncie rzeczy stanowią mieszaninę dwóch blisko spokrewnionych flawonoidów, CFA i CFB.

Niemniej jednak najważniejszy jest fakt, że kannflawiny posiadają znaczną aktywność przeciwzapalną, którą stwierdzono już w 1985 r. Te flawonoidy charakteryzują się zdolnością do hamowania enzymów zaangażowanych w biosyntezę mediatorów stanu zapalnego: prostaglandyn oraz leukotrienów. Hamowanie produkcji tych dwóch typów związków (popularna aspiryna hamuje powstawanie tylko prostaglandyn, natomiast lek przeciwastmatyczny- Montelukast zmniejsza poziom leukotrienów) jest uważana za strategię farmakologiczną w terapii przewlekłych chorób o podłożu zapalnym.

Chociaż nie zostało to jeszcze szczegółowo zbadane, naukowcy dostrzegają jeszcze jedną korzyść ze stosowania kiełków. Okazuje się, że kannflawiny są lepiej wchłaniane w obecności tłuszczu, a przecież już same nasiona konopi zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe. Badacze sugerują, że spożycie 20 g codziennie świeżych kiełków jest ilością prawdopodobnie wystarczającą do uzyskania pożądanego działania przeciwzapalnego.

Jak samemu zostać posiadaczem cennych kiełków? Sam proces przygotowania podłoża jest bardzo prosty-wystarczy talerzyk/pojemniczek oraz wata, na którą nanosimy uprzednio namoczone (najlepiej przez kilka godzin) nasiona konopi siewnych. Jedyne o czym należy pamiętać, to zapewnienie stałej wilgotności przez regularne spryskiwanie podłoża wodą oraz utrzymanie odpowiedniej temperatury (im chłodniej, tym nasiona wolniej kiełkują). Czas oczekiwania: 4-6 dni.

 

Bibliografia:

C. Callaway, Hempseed as a nutritional resource: An overview, January 2004, Volume 140: 65-72

Henryk Gertig i Juliusz Przysławski, Bromatologia: zarys nauki o żywności i żywieniu, Wyd. PZWL, Warszawa 2015

http://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1300/J133v02n04_04

Sprout History